ŽVAKĖS
iš bityno ir žolyno

BITĖS IR AUGALO UGNIS

Bityne KUPA vystomas išskirtinai bitininkų amatas - žvakių gamyba. Tam naudojamas tik grynas, šimtaprocentinis bičių vaškas. Jį sujungus su natūraliu, augalinės kilmės dagčiu gaunama kvapni, saugi, nerūkstanti, ilgai ir skaisčiai šviečianti žvakė. 

Nuo seniausių laikų bites laikantys žmonės savo žinioje turėjo svarbiausią žvakei reikalingą žaliavą – bičių vašką. Todėl šiaurės kraštuose ilgus šimtmečius bitininkai buvo žvakininkystės monopolininkai! Bitės nerenka vaško gamtoje, jos jį pagamina tam skirtos liaukos pagalba. Vaškas – unikalus, iš vabzdžio kūno kilęs degus polimeras, kurį bitės naudoja koriams gaminti. Sutrupinus korius, mechaniniu būdu apvalytas vaškas savo sudėtyje turi šiek tiek medaus, propolio, bičių pieno ir žiedadulkių, kurie suteikia iš jo pagamintai žvakei unikalią spalvą ir kvapą.

Kitas svarbus žvakės dėmuo – dagtis. Tradiciškai Lietuvoje jis gaminamas iš gryno, nedažyto lino. Rečiau – iš kanapinio ar dilgėlinio pluošto siūlų.

Žvakėje apsijungę augalas ir bitė sukuria šviesą, iš kurios patys kažkada kilo. Iš tokių tvarių sudedamųjų dalių pagamintos žvakės degdamos skleidžia avilio, pievų, medaus ir vasaros kvapą.


KAS SLYPI ŽVAKĖJE?

Bitynas KUPA gamina žvakes tik iš  natūralaus bičių vaško.

Žvakininkystė pasaulyje nuėjo ilgą kelią, tačiau gamybos principas beveik nepasikeitė: net ir didžiuosiuose žvakių fabrikėliuose dagtis vis dar yra mirkomas, užliejamas arba aplipdomas pasirinkta kieta degia medžiaga. Tiesa, visa tai jau daroma dažniausiai nebe žmogaus rankomis, o automatizuotai. Tačiau labiausiai pasikeitė medžiagos iš kurių gaminamos žvakės. Tradicinis natūralaus augalo dagtis dažniausiai keičiamas chemizuotu medvilniniu ar sintetinio pluošto dagčiu. Natūralus bičių vaškas yra keičiamas parafinu arba stearinu. Degdamos šios medžiagos į aplinką išskiria benzeną, tolueną ir visa virtinę ketonų. Populiarėjančiam sojų (augaliniam) vaškui sukietinti dažniausiai naudojamas akroleinas (akrilo aldehidas) kuris yra tiesiog toksiškas. Iš tokių medžiagų pagamintos žvakės neturi kvapo ir spalvos, todėl į degiąsias medžiagas papildomai dedami sintetiniai arba natūralūs kvapai, naudojama visa gama dažų žvakei nuspalvinti. Prisiminkite alchemikų perspėjimą - eterinių aliejų negalima deginti patalpoje! O ką pasakytų dažytojai apie namuose deginamus dažus?  Tačiau visa tai vis tiek sudega ir pasklinda patalpoje, kurioje tikėtasi sukurti šventišką atmosferą…

Rinkimės tradiciniais būdais ir įprastomis, natūraliomis medžiagomis pagamintas žvakes, kurios nuo seno naudotos ypatingai namų nuotaikai sukurti ir švenčių stalui apšviesti. Tegu šviečia bitė su linu virš jūsų stalo!

TRADICINĖS LIETOS ŽVAKĖS

Dalis bityne gaminamų žvakių yra įvertintos tautinio paveldo sertifikatu. Jos gaminamos senoviniu rankiniu liejimo būdu, kai ant įtempto dagčio liejamas šiltаs vaškas. Šiuo būdu žvakės buvo gaminamos nuo bitininkavimo Lietuvoje pradžios iki dabar, taigi liejimo tradicija mūsų šalyje nebuvo nutrūkusi. Ryškiausias pavyzdys - Dzūkijos regione išlikęs klasikinių (tiesių ir ilgų) žvakių gaminimas religinėms reikmėms. KUPOS bitininkai šį būdą perėmė tiesiogiai iš savo senelių.

Bityno pasididžiavimas - ypatinga, tik Lietuvoje randama suvyniotoji “Griaudulinė” žvakė. Po antrojo pasaulinio karo jos dar buvo gaminamos Žemaitijoje, bet ilgainiui technologija buvo pamiršta. Po daugelio bandymų, pasitelkus muziejinius eksponatus ir archyvinius aprašymus, KUPOS bitininkams pavyko ją rekonstruoti.

Taip pat gaminama ir paslaptinga, neįprastai supinta “Keturgyslė” žvakė. Ji paplitusi tik Aukštadvario (Trakų raj.) apylinkėse. Dėka vietinių kultūros tyrinėtojų šios žvakės gamybos būdas išsaugotas ir toliau tęsiamas mūsų bityne.

FORMINĖS ŽVAKĖS

Nors liejimo į formas būdas pasaulyje žinomas jau seniai, tačiau šiuolaikinės technologijos atveria tikrą begalybę šios rūšies žvakių gamyboje. KUPOS bityno žvakių liejykloje gimsta tiek paprastos ir funkcionalios, tiek mielos ir sentimentalios forminės žvakės. Tai tiesios klasikinės ir lieknos plonytės žvakės, skirtos švenčių stalui ar ypatingam vakarui papuošti. Taip pat žaismingos žvakelės atkartojančios eglės, pelėdos, gėlės ar kitas formas.

Ir žinoma „Liubiliejinės“... Tai norų išsipildymo žvakelės skirtos mažiems ir dideliems jubiliejams. Žvakelės pagamintos iš gryno vaško, tad jas galima besti tiesiai į tortą, pyragą ar net į ledus. O panaudojus, jei liks dar galiukas, jokiu būdu neišmeskite! KUPOS bitininkų šeimoje jos yra saugomos, ir vaikai gali jas uždegti kai norisi, kai liūdna, kai sirguluojama ar šiaip, kai pristinga širdelėje šviesos.