GRIAUDULINĖ
Griaudulinė, Perkūno diena, Grabnyčia, Gromničia – daug vienos šventės vardų, kurią švęsim net dvi dienas. Vasario 4-ąją arba 5-ąją kviečiame į bityno KUPA žinyčią , kur senoviniu būdu ant lanko liesime griaudulines žvakes sau ir kaimynui, seksim sakmes apie Perkūną ir jo amžiną priešą Velnią. Dainuodami atiduosim pagarbą augalams, bitėms ir griaudžiančiam bitininkų vadui. Vaišinsimės medaus gaminiais iš mūsų bityno.
Trakų raj., Beržų g. 51, 21157 Bedugnė.
Būtina išankstinė registracija tel. 865271263, arba el. paštu [email protected]
Renginių metu veiks bityno gėrybių krautuvė kur bus galima įsigyti saldžių lauktuvių, žvakių ir sveikatinimosi priemonių.
LELIUMA. Dainų vakaronė
Kiekviena daina turi savo laiką kada ji nuskamba tikriausiai. Atėjo LELIUMŲ laikas, reiškia iš dainų skrynelės ištrauksime šiuo ypatingu laikmečiu stipriausiai skambančias lietuvių ir latvių dainas.
Sveiki sulaukę pavasario!
Šv. Velykos - pati pavasario pradžia, kurią sutartinai švenčiam visi. Mūsų namuose senu papročiu dengiamas sotus vaišių stalas, ir žinoma uždegamos Griaudulinės žvakės. Jūsų ausims - mūsų mėgstama velykinė daina - mįslė. Kas atspės apie ką ji?
VĖLIŲ VARTELIUS ATKĖLUS
Paukščiams išskrendant į šiltus kraštus, o visai augalijai apmirštant rudens šalnose, žmogus stabteli ir jaukinasi amžinybę. Su gyvybės pabaiga susiję klausimai jaudino ir tebejaudina kiekvieną žmonių kartą, o jautrius atsakymus šia subtilia tema galime rasti ir lietuvių tautos būde. Visą spalio mėnesį bitynas KUPA ruošis artėjančioms Vėlinėms ir kvies į renginį, skirtą pažinčiai su lietuviška amžinybės samprata.
„Vėlių vartelius atkėlus“ – šeštadienio popietė, kurios metu aplankysime Bedugnės kaimo XIV amžiaus degintinius kapus ir sužinosime kaip kito lietuvių laidojimo papročiai per pastarąjį tūkstantmetį. Bityno KUPA žinyčioje lietiniu būdu kiekvienas dalyvis pasigamins po žvakę artėjančioms Vėlinėms. Liejimo metu klausysimės lietuvių ir latvių dainų, kuriose išvysime ne tik artimųjų ilgesį, bet ir pomirtinės kelionės ir atgimimo vaizdinius. Tarp jų - ypatingą vietą užima bitė - vėlės įsikūnijimas. Statysime ir padengsime anksčiau būtiną, dabartiniais laikais primirštą vėlių meto atributą – vėlių stalelį. O užstalėj ragausim senuosius Vėlinių laikotarpio gėrimus ir patiekalus, bei linkėsime vieni kitiems ilgo ir lengvo gyvenimo.
Kaina asmeniui 15 eurų. Būtina išankstinė registracija Tel: 865271263
Renginio metu privalomas COVID-19 prevencinių priemonių laikymasis (dėvėti veido kaukę ir laikytis saugaus atstumo). Spalio 24 dieną, 14 val. dalyviai renkasi Bedugnės kaime Trakų rajone.
Istorinė Šv. Baltramiejaus mugė
Siunčiame sveikinimus iš karališkojo Vilniaus miesto! Kartu su Vilniaus ir visos Lietuvos stipriausiais istorinės rekonstrukcijos amatininkais ir meistrais susibėgom į tradicine tampančią Šv. Baltramiejaus mugę.
Griaudulinė be sniego
Griaudulinė įvyko laaabai pavasarišku oru: šiandien apsiskraidė bitės, nušvito vaivorykštė ir sugriaudė Perkūnas. Buvo + 6°C, lijo, pūtė gūsingas pietvakaris… Vasario pradžiai tai tikrai nebūdinga, bet kito pasirinkimo mes neturime – teks gyventi tokiais orais kokius užsidirbame. Šiandien į bityno KUPA žinyčią susirinko gausus svečių būrys iš Trakų, Sarių, Vilniaus ir Domeikavos. Bijojom, kad žinyčia sugrius nuo žmonių kiekio, bet ne – atlaikė. Šiandien, tęsdami seną paprotį, gaminom griaudulines žvakes, siejamas su Perkūnu ir jo apsauga. Savo rankom liejom, dainom puošėm ir juoku sutvirtinom žvakes, lydėsiančias mus per visu metus. Ačiū dalyviams ir fotografui Arnui Grotuzui! Lauksim jūsų naujuose renginiuose, o nebuvusius kviečiame pasidairyti ką praleidote :) Sveiki sulaukę Griaudulinės Perkūno dienos!
#perkunodiena #perkonadiena #perkonasveces #griauduline #grauduline #gromnica #громница #grabnycia #dayofthundergod #thundercandle #perkunozvake
GRIAUDULINĖ
Erdvė ribota, tad prašome registruotis iš anksto. Dalyvavimas nemokamas, o aukų dėžutėn surinktos lėšos bus gražintos bitėms vaško pavidalu. Trukmė 2h.
Vasario 2-ąją, 14:00, bityno „KUPA“ Žinyčia, Trakų raj.
Tel: 869982272
Dainų popietė "Vėlių meto giedojimai"
"Vėlių meto giedojimai"
Bityno „KUPA“ žinyčioje prasideda muzikinių renginių ciklas, skirtas pažinčiai su lietuvių ir latvių mitologinėmis dainomis. Per metus įvyks dvylika susitikimų, kurių metu skambės kiekvieno mėnesio kalendorinių švenčių dainos, bus aptariama jų reikšmė ir paskirtis. Klausant ir giedant kartu, stebėsime kaip dainose besimainantys įvaizdžiai atsikartoja sakmėse, pasakose, tikėjimuose, myslėse ir šnekamojoje kalboje, taip nuausdami tankų reikšmių tinklą – mitologinį pasaulėvaizdį.
Giedojimai skirti visiems: jau giedantiems, dar tik pradedantiems niūniuoti ir vis nesiryžtantiems to padaryti! Senosios dainos dainuojasi lengvai, gaivindamos dvasią, raminandamos protą ir atpalaiduodamos jausmus.
Lapkričio mėnuo paženklintas Vėlinių švente, tad pirmojo susitikimo dainos apie anapusybę ir gyvųjų santykį su mirusiais. Dainų tekstuose atrasime dievybes prižiūrinčias amžiną mirties ir persikūnijimo virsmą. Dainos nupasakos pomirtinę dvasios kelionę ir atgimimo perspektyvas.
Renginį ves Trakų krašto giedotojas Audrius Kasperavičius. Įėjimas laisvas, vietų skaičius ribotas, būtina išansktinė rezervacija.
Lapkričio 9 – ąją, 15:00 žinyčios durys atsiveria. Lauksime jūsų!
Piknikas kapuose?
Pamenat, kad sovietų Lietuvos laikais Vėlinės oficialiai nebuvo
šventė? Tai buvo įprasta darbo diena, kurios vakare visi skubėdavo
aplankyti savo artimųjų kapų. Per beveik penkias dešimtis metų išsiugdė
tradicija į kapus eiti sutemus. Tačiau ar tikrai viskas prasidėjo
sovietmečiu? Dar iki antrojo pasaulinio karo kapai Lietuvoje būdavo
lankomi dienos metu, uždegant žvakę.
Dar anksčiau, XVII a. Romos Katalikų bažnyčia draudė valstiečiams Vėlinių metu lankytis
kapinėse. Turbūt ne be reikalo, nes valstiečiai į kapus eidavo su
vaišėmis, alumi ir dainomis. O kapinėse vaišindavosi ir mirusiuosius
vaišindavo, palikdami dalį maisto ir gėrimo pernakt. Žinoma - prie
uždegtos žvakės. Kunigų laiškuose vyskupui buvo minima, kad kaimiečiai
bažnyčioje šventintas žvakes naudoja pagoniškiems reikalams!
Taigi,
tie kas kartais stebisi romų, baltarusių, ukrainiečių ir rusų papročiu
kapinėse pakelti taurelę už mirusius, turėtų suklusti: mūsų pro pro
proseneliai irgi darė taip pat, o žvakes kapinėse degino nuo seno.
Vaškinė žvakė tais laikais buvo brangus ir gerbiamas daiktas, kurį labai
tausojo. Kad ją pagaminti reikėjo daug laiko, kantrybės ir darbo.
Vaišės išnyko, o žvakių deginimas – liko, tik vašką pakeitė parafinas. Be to, atsirado patogus plastikinis indelis su dangteliu, ir akcijinė kaina parduotuvėse. Niekas nenuneigs, kad nakties tamsoje švytinčios kapinės atrodo labai įspūdingai, bet ar verta ateities kartoms palikti tokį šiukšlių kiekį, kuris atgula į konteinerius po Vėlinių? Juk žvakė kapuose - tik simbolis. Gal pakaktų vienos vaškinės žvakės, pilnai sudegančios ir po savęs nepaliekančios nieko?
Nauja edukacija!
Atsidaro bityno "KUPA" žinyčia
Mažutis namelis po susivėlusiais debesimis – tai KUPOS ŽINYČIA!
Per patį spalio vidurį, per pačią pilnatį bitynas KUPA atveria savo ŽINYČIĄ! Kas tai? Tai labai maža ir labai jauki erdvė gamtos prieglobstyje, kurioje bus dalinamasi iš kartos į kartą perduotomis žiniomis apie mus, ir mus supantį pasaulį. Čia bus gilinamasi į lietuvių tautos išgyvenimo patirtį, perduotą mums tautosakos, amatų ir papročių formomis. Šią tautos paveldo žiniją papildydami archeologijos, biologijos, astonomijos ir istorijos mokslų žiniomis, aiškinsimės kaip žmonės matė ir mato juos supantį pasaulį. Nuo spalio vidurio, t.y. nuo dabar, KUPOS ŽINYČIOJE vyks smagios edukacijos, rimtos paskaitos ir jaukios vakaronės. Visus, turinčius žinių ir siekiančių jomis pasidalinti, kviesime tai daryti mūsų žinyčioje, visus ieškančius žinių, kviesime apsilankyti mūsų vedamose edukacijose bei pasibuvimuose – durys atviros visiems!
Su Velykom Jus!
Krepšelis
Krepšelis tuščias.